Berenika Kohoutová a Emil Viklický Trio

10. 04. 2014 19:30

Praha, Městská knihovna v Praze, Velký sál, 19:30 h

REBELUJÍCÍ DÁMY ČESKÉ HUDBY

"Jazz nesmí být nuda," říká zpěvačka a herečka Berenika Kohoutová, která ráda provokuje. Umění má v genech. Její matka je známá spisovatelka Irena Obermannová, píše i její babička, sestra Rozálie je režisérka, otec muzikant Dan Kohout.

O čtyřicet let staršího "zasloužilého jazzmana" Emila Viklického potkala při natáčení filmu Rytmus v patách. Padli si do noty a začali domlouvat další spolupráci. Berenika měla v šuplíku spoustu svých textů, Viklický se vrhl na muziku. "Z některých věcí byl možná nesvůj, ale pak se pro ně nadchl. On je prostě hustej. Vlastně totální pankáč," popisuje zpěvačka spolupráci, jejímž výsledkem je CD Berenika meets jazz. "Emil naprosto vychytal moje pocity a úplně se na mě napojil. Třeba hudba k písni Labutě vznikala mezi posledními a je to moje srdcová záležitost."

Emil Viklický je bezpochyby jednou z nejvýraznějších postav naší hudební scény. Vedle nahrávek s předními světovými jazzmany a snah o fúzi folklóru s jazzem se věnuje také soudobé hudbě. Ke spolupráci na tomto projektu přizval další jazzové hudebníky - Tomáše Hobzeka a Petra Dvorského, hostují Miroslav Hloucal nebo Petr Kalfus. Výsledkem je originální popjazz, který míchá prvky swingu, mladistvé drzosti i překvapivé lyričnosti. Berenika chce pro jazz nadchnout také mladší publikum, na které může tento žánr působit zastarale. I proto zvolila na přebal desky poněkud kontroverzní fotku. "Když se podíváte na Rihanu nebo Lady Gaga, tak jsem ještě docela oblečená," glosuje s nadhledem rebelka Berenika.