Zuzana Lapčíková kvintet

16. 03. 2010 19:30

Koncert z cyklu Rebelující dámy české hudby Divadlo K. H. Máchy, Máchovy schody 276/3, Litoměřice

Předprodej vstupenek: pokladna divadla (tel. 416 732 066), MKZ Litoměřice online, recepce Domu kultury, pokladna kina Máj, Ticketportal

Cimbalistka a zpěvačka Zuzana Lapčíková pochází z Moravského Slovácka. Vystudovala hru na cimbál na brněnské konzervatoři a etnologii a hudební vědu na Masarykově univerzitě v Brně. Vyhrála řadu národních soutěží a pravidelně se účastní mezinárodních festivalů (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl). Hrála a nahrávala s moravskými cimbálovými muzikami, Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů, komorními seskupeními i orchestrálními tělesy (Pražská komorní filharmonie, Virtuosi di Praga, Státní filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, Talichův komorní orchestr a další).
Vedla hudební i taneční složky národopisného souboru Včelaran z Bílovic u Uherského Hradiště (ocenění „Laureát MFF Strážnice“ v letech 1991 a 1996). Úzkou hudební spolupráci navázala například s Idou Kelarovou, Emilem Viklickým, Georgem Mrázem a dalšími. Zuzana Lapčíková překračuje hranice folklórního žánru a vstupuje na pole vážné hudby (barokní, soudobá) a mezižánrových propojení (jazz). Je úspěšnou skladatelkou scénické hudby např. pro Městské divadlo ve Zlíně či Národní divadlo v Brně. Na jaře 2007 založila kvintet, se kterým momentálně vystupuje. Hraje ve složení: Zuzana Lapčíková (cimbál, zpěv), Ondrej Krajňák (klavír), Rostislav Fraš (saxofon), Josef Fečo (kontrabas), Kamil Slezák (bicí). Dlouhodobě se věnuje pedagogické činnosti, je spoluzakladatelkou Slovácké základní umělecké školy v Uherském Hradišti. Její diskografie čítá přes 30 titulů.