Růžena Zátková — Příběh malířky

Císařská konírna Pražského hradu  7. duben - 31. červenec 2011

Pořadatelé: Arbor vitae societas a Správa Pražského hradu

Kurátorka výstavy a autorka monografie: doc. Alena Pomajzlová, Ph.D.

Doprovodné programy: Taktika Muzika

V rámci doprovodných programů připravujeme výstavu fotografií Portréty žen umělkyň, přednáškový cyklus Ženy kurátorky o ženách umělkyních či módní přehlídku... Doprovodné programy budou probíhat v Písecké bráně (K Brusce 5, Praha 6).

O výstavě

Objevnou výstavu, která poprvé souborně představí osobnost umělkyně Růženy Zátkové, Arbor vitae societas připravuje společně se Správou Pražského hradu. Opomíjená malířka, která bývá řazena mezi italské futuristy (mezi nimi se také pohybovala), se prosadila v zahraničí a v Čechách není známá. Zejména proto, že zemřela příliš mladá. Blízké přátelství ji pojilo s F.T. Marinettim (který ji automaticky řadil po bok svých kolegů futuristů), s M. Larionovem a N. Gončarovou, s chorvastkým sochařem Ivanem Meštrovičem (přítelem T.G.M.), psala si s Igorem Stravinským a S. P. Ďagilevem - , kteří ovlivňovali její tvorbu, ačkoli na sklonku života už měla svébytný rukopis. Je velice těžké vypátrat její díla.

Umělkyně, jejíž dílo je předzvěstí informelu a abstraktní materiálové tvorby, zcela předběhla svou dobu a své současníky, a to nejen formálním, ale i obsahovým pojetím svých děl. Výstava otevírá zároveň řadu obecnějších otázek – o podobách modernosti, o roli experimentu či významu tradice, o postavení ženy-umělkyně. Zátková patří mezi hrstku českých umělců, kteří dokázali opustit domov a tvořit v cizině, a to za cenu ztráty domácí scény, kam se jí dodnes nepodařilo vrátit. Nynější výstava, doprovodné programy a monografie chtějí tento dluh dodatečně splatit.

Více na www.arborvitae.eu